Képesség

A képesség egy nagyon tág gyűjtőfogalom mindenféle procedurális tudás megnevezésére. Közelebbről ebben a jegyzetben képességnek nevezünk minden olyan tudást, amely lehetővé teszi, hogy megtegyünk valamit, hogy elvégezzünk bizonyos műveleteket ("tudni hogyan").

Nagyon leegyszerűsítve a dolgot a képességek két csoportját – vagy még inkább a szó kétféle használatát – különíthetjük el. Az egyik csoportba azok a képességeink tartoznak, amelyekkel bizonyos mozgásokat (finom- és nagymozgásokat) tudunk kivitelezni: meg tudjuk kötni a nyakkendőt, le tudjuk írni a nevünket, tudunk tangózni, be tudunk csavarni egy villanykörtét, megtalálunk egy szót a szótárban stb. Durván ezeket a képességeket fedi le a pszichomotoros terület Bloom taxonómiájában. Ezek olyan képességek – gyakran használjuk a készség szót is –, amelyek lehetővé teszik, hogy a cselekvéseket automatikusan, a tudat közvetítése nélkül hajtsuk végre.

A másik oldalon olyan összetettebb képességek állnak, amelyeknek része a helyzetfelismérés is: nemcsak becsavarni tudjuk a villanykörtét, hanem azt is tudjuk, hogy most éppen kell-e cserélni, és hogy milyen foglalatba milyen izzó illik stb. Az ilyen komplexebb képességeket nevezzük kompetenciának. A történet itt már nem a pszichomotoros szféráról szól – bár az esetek jelentős részében ilyen készségek is részét alkotják a kompetenciának –, hanem arról, hogy értünk valamihez. Bloom taxonómiájában ezek a képességek sokkal inkább a kognitív szférához tartoznak, és szorosan kapcsolódnak – a készségek mellett – az ismeretekhez is.

Ez a különbség azonban készség és kompetencia között sokszor nagyon viszonylagos. A táblázat létrehozása (egy szövegszerkesztő programban) készség, amelynek alkalmazása része a szövegszerkesztési kompetenciának. Ugyanakkor a táblázatot létrehozni maga is komplex feladat, ha tetszik, egy életszerű szituáció, amelyben olyan készségeket kell alkalmazni, mint az egérhasználat vagy az ikonok felismerése. A másik irányból tekintve a dologra viszont azt látjuk, hogy egy adás-vételi szerződés összeállítása olyan kompetencia, amely a szövegszerkesztés mint készség alkalmazását igényli, míg egy adás-vétel lebonyolítása olyan kompetenciát igényel, amely feltételezi a szerződés-összeállítási készség alkalmazását.

Ajánlott olvasmányok

Csapó Benő: A képességek fejlődése és iskolai fejlesztése. Budapest, 2003, Akadémiai Kiadó.

Subscribe to Comments for "Képesség"